[Tłum] 120812 Przełom w mediacjach między JYJ a SM – czyżby era opresji dobiegała końca?


[Media] Spór prawny między SM a JYJ, który ciągnie się od 3 lat, ma zakończyć się we wrześniu. Detale, o które sprzeczały się obie strony to obustronna ugoda za pomocą arbitrażu (mediacji). Wyrażenie „obustronna ugoda” zdaje się teraz kluczowe, ponieważ sąd już wcześniej orzekł na korzyść JYJ w sporze o kontrakty na wyłączność.

W 2009 JYJ złożyli wniosek o unieważnienie kontraktów na wyłączność z SM, a SM rok później rozpoczęło proces, by zweryfikować ważność kontraktów na wyłączność i otrzymać rekompensatę za straty. [od tłum. Proces SM zakończył wszystkie przesłuchania w maju 2012, więc wyrok także powinien zapaść we wrześniu.] Ale JYJ również wszczęli proces, by zweryfikować nieważność kontraktów na wyłączność, i tak ich spory prawne toczą się od 3 lat.

Na pierwszy rzut oka proces wydaje się być nierozstrzygnięty, jednak sąd odrzucił wcześniej nie tylko sprzeciw SM wobec JYJ, ale także wniosek SM o zakończenie kontraktów na wyłączność (między JYJ a C-JeS Entertainment). Co więcej, sąd orzekł, że SM nie może ingerować (utrudniać) w niezależną działalność rozrywkową JYJ. Oczywiście, nie jest tajemnicą, że SM utrudniało pojawianie się JYJ w mediach, mimo decyzji sądu.

Częściowo zaakceptowano wniosek JYJ nalegających „chcielibyśmy zostać uwolnieni z kajdan nieuczciwego kontraktu”. Sąd uznał, że kontrakt na wyłączność, który SM zawarło z JYJ, był nieuczciwy. Oznacza to, że najważniejszy spór o to, czy kontrakt jest sprawiedliwy czy nie, już został rozstrzygnięty przez sąd: kontrakt jest nieuczciwy.

Sąd uznał jasno, że ich kontrakty na wyłączność są nieuczciwe, ale oddzielił swój osąd na temat podziału zysków i próbował skłonić obie strony do osiągnięcia obustronnej ugody. Oznacza to, że obie strony mają do rozwiązania tylko kwestie podziału zysków. Ostatnią sprawą w stosunkach między JYJ a SM jest osiągnięcie porozumienia w sprawie zysków, których JYJ nie otrzymali za okres ich działalności w Japonii. [od tłum. Przedstawiciel prawny JYJ wyjawił, że SM nie wykazuje właściwych dokumentów dotyczących działalności w Japonii.]

Ostry konflikt między obiema stronami wynika ze sprawy podziału zysków z japońskiej działalności członków. „(Obustronna) ugoda oznacza ‚konkurowanie ze sobą opinii więcej niż 2 zaangażowanych w sprawę stron’ w sensie prawnym. Nie używa się metody obustronnej ugody, by stwierdzić czy coś jest dobre czy złe. Jeśli obie strony zgadzają się co do głównych punktów, ale sprzeczają się o niektóre szczegóły, używa się obustronnej ugody, aby samemu rozwiązać problem tych konfliktowych kwestii.

Sprawa kontraktów na wyłączność między SM a JYJ zakończyła się już na korzyść JYJ, a sąd zaproponował, by obie strony znalazły racjonalne rozwiązanie z pomocą arbitrażu, ponieważ różnice zdań na temat podziału zysków są zbyt wielkie. Trudno jednak było obu stronom osiągnąć porozumienie, więc ostateczny wyrok zostanie ogłoszony przez sąd we wrześniu.

Należy zwrócić uwagę, że sąd odrzucił sprzeciw SM wobec tego, że sąd przychylił się do wniosku JYJ oraz wniosek SM o rozwiązanie kontraktów na wyłączność (między JYJ a C-JeS) w lutym. Jest to ważne, ponieważ sąd stwierdził jasno, że zwycięzcą tego sporu prawnego jest JYJ. To potwierdziło także, że ich decyzja była zgodna z prawem: kontrakt na wyłączność pomiędzy SM a JYJ jest nieważny i gwarantuje to JYJ niezależną działalność rozrywkową.

Jak powszechnie wiadomo, JYJ praktycznie nie są w stanie występować w telewizji, pomimo decyzji sądu. Bojkot wszczęty przez SM i inne firmy związane z przemysłem rozrywkowym nadal trwa. Problemem jest wynikający z tego gniew grupy ludzi, zainteresowanych wyłącznie własnymi korzyściami, którzy mówią, że artystów, którzy ich zdradzili należy mocno przycisnąć (dosł. uregulować), aby już nigdy nie byli w stanie prowadzić działalności.

To smutne, że oni (JYJ), którzy są piosenkarzami, nie mogą występować w programach muzycznych z powodu niewidzialnych nacisków, pomimo uzyskania przychylnego wyroku sądu. Absurdem jest również to, że pokazywanie JYJ w mediach, co w żaden sposób nie jest niezgodne z prawem, jest blokowane przez ludzi próbujących stawać ponad prawem.

Nie jest tajemnicą, że agencje, które zdobyły potężną władzę dzięki fali K-popu, stosują ciche naciski. W rzeczywistości, to standard, że naciskają stacje telewizyjne wykorzystując udział swoich idoli. [od tłum. Agencje naciskają stacje telewizyjne, grożąc, że ich idole przestaną występować w ich programach jeśli zatrudnią JYJ.]

Sławnym przykładem stała się konfrontacja SM z CJ. SM bojkotowało pojawianie się swoich artystów w stacjach telewizyjnych współpracujących z CJ, twierdząc, że CJ traktuje idoli z SM niesprawiedliwie. [od tłum. Spór jeszcze się pogłębił, gdy Mnet (partner CJ) zgodził się by Jaejoong/Yoochun/Junsu weszli na scenę odebrać Best Asian Star Award (przyznanej TVXQ Act 1) na MAMA 2009. SM bojkotowało wszystkie swoje występy aż do 2011.] Nieuchronnie musiało spowodować to straty dla CJ i być silnym ciosem dla ich prób zostania liderem przemysłu rozrywkowego.

Taki przykład może mieć wpływ na wielkie stacje telewizyjne i stanowić presję. Skoro wiedzą dobrze o ostatnim takim przypadku, to żądanie kilku agencji, by „nie zatrudniać JYJ” musiało być bardzo wpływowe. Problemem jest to, że ta irracjonalna zamknięta grupa, dla której ważniejsze są własne chybione opinie niż wyroki sądu, posiada władzę pozwalającą kontrolować systemy stacji telewizyjnych.

SM, któremu ostatecznie nie udało się osiągnąć porozumienia, stwierdziło, że nie ma już nic więcej do powiedzenia, a prawnicy JYJ wyjaśnili, że „Stanowisko SM było takie, by zapomnieć o sprawach z przeszłości, a my wyraziliśmy opinię, że powinniśmy postawić jasno takie takie sprawy jak podział zysków i powinny być one omówione w sądzie”. Teraz opinia publiczna musi zastanowić się dlaczego SM nie chcę rozmów na temat zysków z działalności członków w Japonii w ramach TVXQ.

We wrześniu takie sprawy jak podział zysków zostaną rozwiązane przez sąd. Oznacza to także, że wszystkie kontrowersje również zostaną rozwiązane przez sąd. Jeśli zamknięta grupa agencji będzie dalej zastraszać stacje telewizyjne po tej sprawie, to może to wywołać gniew opinii publicznej. Ludzie, którzy dbają wyłącznie o własne korzyści nie mogą blokować czyjejś działalności za pomocą mafijnych metod. Ciekawe czy JYJ będą w stanie zakończyć konflikt z SM oraz erę opresji.

Źródło: http://news.nate.com/view/20120812n05590
Pośrednie tłumaczenie: http://dedicatee.wordpress.com
Polskie tłumaczenie: JYJ Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s