[Tłum] 050112 Profesor teorii kultury pisze o obecnej sytuacji pomiędzy JYJ a SM, część 2


To druga część artykułu napisanego przez Lee Dong Yeon, profesora teorii kultury na Korea National University of Arts. Pierwszą część zamieściliśmy wczoraj i możecie znaleźć ją tutaj. Zachęcamy do lektury i do poznania punktu widzenia naukowca na tą sprawę.

Błędne wnioski SM

Są dwa powody, dla których SM postanowiło przyhamować działalność JYJ i ich ubezwłasnowolnić. Po pierwsze, byli przekonani o tym, że SM, agencja producencka najpotężniejszych K-popowych zespołów, może mieć wpływ na działalność telewizyjną JYJ. Ze względu na naturę koreańskiej muzyki popularnej, niemożliwym jest odnieść sukces nie pokazując się w telewizji. Zespoły należące do SM okupują ważne role w programach telewizji naziemnej i kablowej. Proporcje występów członków tych grup w programach muzycznych, programach rozrywkowych, audycjach radiowych itp są dużo większe niż idoli z innych agencji. Nawet jeśli stacja nie jest pod bezpośrednią presją, nadal musi brać pod uwagę reakcje SM. Bez milczącej zgody SM nie przejdą telewizyjne występy JYJ. JYJ byli w stanie wystąpić w KBS podczas ceremonii zamknięcia Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w Daegu, ponieważ program nie podlegał pod Departament Programów Rozrywkowych KBS. Stacje telewizyjne twierdziły, że JYJ nie mogą występować z powodu procesu z SM, ale sąd orzekł już, że kontrakty na wyłączność pomiędzy SM a TVXQ są nieuczciwe, więc takie roszczenia nie są przekonywujące. Co więcej, według doniesień mediów, FTC (Komisja Uczciwego Handlu) po otrzymaniu wielu skarg na temat ingerencji SM w działalność JYJ, przeprowadziła dochodzenie i odkryła kilka tropów, i przygotowuje się do nałożenia setek milionów won kary [dla SM].

Po drugie, SM myślało, że JYJ nie będą w stanie zapewnić sobie odpowiedniego systemu managementowego, jaki mieli w czasach TVXQ. Chociaż umiejętności grupy są ważne w zdobywaniu popularności w Korei i za granicą, najważniejszy jest jednak dobrze zorganizowany system managementowy. Do działalności idoli, począwszy od muzyki, przez choreografię do koordynowania i planowania harmonogramu, potrzebna jest liczna ekipa. SM spodziewało się, że w sytuacji, gdy nie udaje się przeprowadzić działalności telewizyjnej, nawet jeśli są to byli członkowie TVXQ, i bez systemu wsparcia ze strony wpływowej agencji, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo na sukces.

Ale nieoczekiwanie, JYJ znaleźli się na fali. W przeciwieństwie do nich, dwóch członków TVXQ, którzy otrzymali pełne wsparcie od SM, nie potrafi być tak aktywnych jak JYJ. Fani [pięcioosobowego] TVXQ z przeszłości także w zdecydowanej swojej części wspierają działalność JYJ. Jeśli porównać działalność trzech członków JYJ z działalnością dwóch członków TVXQ (koncerty, showcase’y, albumy, reklamy, modeling, wyszukiwanie w internecie, itp) można uznać, że JYJ osiągają dużo większe sukcesy. Jak to się stało?

Prawość fandomu

Najważniejszą rzeczą po unieważnieniu nieuczciwych kontraktów TVXQ jest potęga fandomu. SM myślało, że po wycofaniu się trzech członków z TVXQ, nie będzie problemów z zachowaniem tej samej nazwy. Wierzyli, że jeśli będą mogli zatrzymać markę zwaną TVXQ, fani w dalszym ciągu będą uznawać i wspierać tą nazwę. Ale te przewidywania okazały się błędne i upadły. Większość fandomu TVXQ wspiera działalność trzech członków JYJ. Dla fandomu najważniejszą rzeczą nie jest nazwa TVXQ sama w sobie, ale to co definiuje TVXQ. Co więcej, słuszny powód dla którego trzy osoby złożyły pozew do sądu, został przeinaczony w żądzę prywatnych interesów przez SM oraz poprzez wypowiedzi dwóch pozostałych członków DBSK, w tym wyrazy winy rzucane na JYJ. Wszystko to przeciągnęło fandom TVXQ na stronę JYJ. JYJ byli tym, co pomogło zdefiniować TVXQ, a teraz stali się również symbolem prawdy. Fani wierzą, że mimo iż nie mogą oni posługiwać się nazwą TVXQ, będą podążać drogą prawości, by stać się muzykami pod nazwą JYJ.

Jeśli tak, to czym jest prawość fandomu JYJ? Tym, że sami chronią swoich ulubionych muzyków. Pod tym względem fandom jest „egoistyczny”. By ochronić swoje ulubione gwiazdy, zachowują się w najbardziej wyszukany sposób jak to tylko możliwe. Dlatego fandom chce, aby ich ulubione gwiazdy i agencja, która je wychowała rozeszły się z własnej woli. To prawda, że artyści mogą kontynuować działalność dzięki istnieniu agencji, ale fandom nie wierzy, że nie przetrwaliby oni bez agencji. Dla fandomu, agencje to zło konieczne, niewygodna prawda. By ich ulubiona gwiazda mogła osiągnąć sukces potrzebna jest potężna agencja, ale fani nie chcą, by ta agencja zarabiała wielkie pieniądze z ich inwestycji finansowych i by umieszczała artystów pod srogą kontrolą. Na dodatek, kontrakt z jakim ich gwiazdy miały do czynienia był nieuczciwy. Musieli pracować według zabójczego harmonogramu, a mimo to nie otrzymali sprawiedliwego podziału zysków. Więc dla fanów taka agencja jest wrogiem publicznym. Brak zaufania fandomu dla agencji TVXQ, SM, miał swój początek już dawno temu. Gdy zobaczyli precedens HOT i Shinhwa – zespołów, które opuściły SM z powodu nieuczciwych kontraktów, przestraszyli się, że u szczytu popularności, TVXQ może napotkać wielkie trudności związane z nieuczciwymi kontraktami.

Ten strach stał się rzeczywistością. Fandom TVXQ zamiast nazwy wybrał sprawiedliwość. Fani natychmiast wznieśli obóz wspierający żywiołowo trzech członków TVXQ i wypowiedzieli wojnę SM. Po mobilizacji i znalezieniu konkretnych informacji, będących odpowiedzią na kluczowe pytania: dlaczego kontrakty na wyłączność TVXQ są nieuczciwe, dlaczego członkowie nie mogli uzyskać stosownej rekompensaty finansowej, dlaczego SM nie ujawniło zysków z działalności w Japonii? – fani wyciągnęli właściwe wnioski [na korzyść  JYJ]. Co więcej, złożyli petycję dotyczącą nieuczciwych kontraktów TVXQ i skierowali do FTC podejrzenie, że SM ingerowało w działalność telewizyjną JYJ. Nie bali się zmienić fandomu TVXQ w fandom JYJ. Bezinteresownie zbierali pieniądze, dzięki którym przeprowadzili kampanię reklamową pod hasłem „Wspieramy waszą młodość”, by wesprzeć JYJ. Aby zaprotestować przeciwko zakazowi występowania JYJ w telewizji wydali nawet reklamy satyryczne „Twierdzisz, że będziesz śpiewał w telewizji? Ty?” oraz „101 metod na powstrzymanie JYJ przez występami w telewizji” w internecie i w prasie. Podczas gdy członkowie JYJ żyją na wygnaniu, ich rodacy, którzy ich wspierają, na nowo ustanawiają republikę prawości.

Źródło: PRESSian
Pośrednie tłumaczenie: The_Little_Pear z JYJ3 | Edycja: DoctorJaee z JYJ3
Od: DNBN | Za pośrednictwem: JYJ3
Polskie tłumaczenie: JYJ Polska

Reklamy

7 comments on “[Tłum] 050112 Profesor teorii kultury pisze o obecnej sytuacji pomiędzy JYJ a SM, część 2

 1. Pingback: [Tłum] 040112 Profesor teorii kultury pisze o obecnej sytuacji pomiędzy JYJ a SM, część 1 | JYJ Polska

 2. hmm… profesorek troszkę pokolorował sobie :P z tym fandomem nie jest do końca tak różowo jak by się mogło wydawać po przeczytaniu artykułu :/
  oczywiste jest ze są prowadzone akcje reklamowe, petycje i wiele innych ale niestety to prowadzi zazwyczaj fandom JYJ a to nie wszyscy przecież, są jeszcze fani nowego tvxq i fani dawnej piątki no i fani pairingów, którzy robią kupę zamieszania i czasami zamiast pomagać szkodzą np. tymi obleśnymi banerami na fanmeetingu jaejoonga.

  no i mamy jeszcze fakt, iż ta cała cudowna komisja FTC działa jak by ją coś przetrąciło :/
  „… FTC (Komisja Uczciwego Handlu) po otrzymaniu wielu skarg na temat ingerencji SM w działalność JYJ, przeprowadziła dochodzenie i odkryła kilka tropów, i przygotowuje się do nałożenia setek milionów won kary [dla SM]….” kilka tropów??? komuś chyba się coś pomieszało jakich kilka i jakich tropów ??? tu są jawne setki przykładów i nie trzeba niczego śledzić bo SM się nawet z tym nie kryje np ten ostatni post na tt tej babki z TIO ??

 3. masz absolutną rację. Pan profesor mocno uogólnił – oczywiście mnóstwo osób przeszło ze starego fandomu na stronę JYJ, jest też masa osób które nadal wspierają piątkę, ale fandom dawnego TVXQ o którym się tu tyle mówi nie składa się wyłącznie z tych dwóch grup…

  Ale może panu profesorowi chodziło o to, że SM założyło, iż mało kto wstawi się za JYJ i będzie trzymać ich stronę po ich odejściu, a tu się okazuję, że przez brzydkie posunięcia SM ludzie jeszcze bardziej do JYJ lgną. Pod tym względem się zgodzę, bo tak sobie myślę. Czy gdyby JYJ od razu dostali wolną rękę i mogli działać swobodnie, to czy tak bardzo poruszyliby ludzi? Myślę, że mieliby tysiące fanów, tak jak HM, ale to byłby zupełnie inny fandom, opierający się bardziej na uwielbieniu dla ich wyglądu i muzyki – jak to jest zazwyczaj w przypadku gwiazd. A nas, a może tylko mnie?, do JYJ przekonała ich siła walki, wytrwałość i wspaniałe charaktery. I przy tym wszystkim ich muzyka, radość życia, sposób bycia – to wszystko, mimo tej okropnej sytuacji <3

  Ale trochę odbiegłam od tematu ^^'

  Faktem jest jednak, że nie jest tak różowo, i chociaż fani JYJ robią co mogą by ich wspierać, to jednak nie mają takiego wielkiego wpływu jakby to się mogło wydawać po przeczytaniu artykułu.

  To samo tyczy się FTC – niby było dochodzenie, które zakończy się podobno karą dla SM, ale wiemy przecież, że z jakiegoś powodu FTC stara się jak może by jak najbardziej zaniżyć karę dla SM. Takie podejście tylko pokazuje jak bardzo zależy im na ich ukaraniu…;] A tym samym, jak bardzo zależy im na pomocy JYJ ;]

  Ok… wygląda na to, że artykułów pana profesora nie idzie komentować w dwóch zdaniach. A niebawem ostatnia część wykładu.

 4. Wydaje mi się, że ten artykuł był pisany jeszcze przed nałożeniem na SM kary, a teraz jest on dopiero publikowany. Więc autor raczej nie bardzo mógł przedstawić SM jawnie winnymi, gdyż wyrok jeszcze nie został w tej sprawie wydany. Pomimo tego, że my fani, dostrzegaliśmy wiele nieścisłości, to jednak publikując coś takiego przed wydaniem orzeczenia przez sąd może być uznane za zniesławienie.
  No ale z tym fandomem trochę tak wszystko wygląda zbyt kolorowo jak wspomniałaś, bo jest naprawdę mnóstwo osób, które winią JYJ za rozpad TVXQ i to nie tak, że fandom TVXQ przeszedł na stronę JYJ by ich wspierać w ciężkich chwilach. Jest wielu nowych fanów JYJ, których zyskali dzięki dramom, musicalom i reklamom i to oni najbardziej nie mogą chyba pogodzić się z takim traktowaniem JYJ, bo mimo tego, że fandom TVXQ wspiera JYJ, to tym samym nie chce działać na szkodę pozostałej dwójki, która pod pieczą SM została. Poza tym są fani poszczególnych członków, którzy niekoniecznie muszą być fanami ich muzyki, po to, by ich wspierać.
  Jak już chciałby podzielić fandom, to w tak łatwy sposób się tego nie da zrobić. Są ludzie, którzy skłaniają się ku HoMinom, winiąc JYJ. Tacy, którzy chylą się ku JYJ, nie rozumiejąc dlaczego HoMin zostali w SM. Fani nurtu TV5XQ. Fani, którzy skłaniają się ku HoMinom lub JYJ, nie winiąc przy tym nikogo. Jest mnóstwo czynników, które wpływają na podział fandomu, więc proste mówienie, że fani TVXQ ruszyli w bój za JYJ jest trochę nad wyraz.

 5. SM powinno być chyba znane z oszukiwania na kontraktach. Kiedyś w Super Junior jeden z członków był chinczykiem i za dużo sobie myśleli i tak samo były procesy w sprawie oszustwa na kontrakcie.

 6. Pingback: [Tłum] 050112 Profesor teorii kultury pisze o obecnej sytuacji pomiędzy JYJ a SM, część 3 | JYJ Polska

 7. Pingback: [Tłum] 140112 Profesor Lee Dong Yeon kontynuuje dyskusję na temat obecnej sytuacji w K-Popie: ‘Odejdź muzyczny Frankensteinie’ | JYJ Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s